Organizator:

Kucharz-pasjonat, majsterkowicz i kolekcjoner książek. Taki jest Radosław Pelc

Podziel się

Radosław Pelc, to – jak sam o sobie pisze – kucharz-pasjonat. Zwycięzca Kulinarnego Rajdu Mistrzów z 2019 r. we wrześniu stanie do walki o najważniejsze kulinarne trofeum w Polsce, czyli Kulinarny Puchar Polski.

Kucharz-pasjonat, z wieloletnim stażem – taki jest Radosław Pelc. Umiejętności zdobywał w technikum gastronomicznym w Grodzisku Mazowieckim. Prowadził restauracje w Polsce i poza jej granicami. Warto wymienić choćby Fort Village na Sardynii oraz „W” Verbier w Szwajcarii. Miał tam okazję poznać dziedzictwo kulturowe, a dzięki współpracy z szefami kuchni i kucharzami z całego świata, zagłębić się w tajniki składników kulinarnych.

Na co dzień prowadzi pokazy i szkolenia, na całym świecie promując jednocześnie polskich producentów i ich asortyment. Od początku swojej przygody w gastronomii związany jest z kuchnią orientalną. Jak mówi, to właśnie ona jest mu najbliższa, i to z nią chciałby związać swoją zawodową przyszłość.

Prywatnie Radosław Pelc jest miłośnikiem majsterkowania i kolekcjonerem książek kulinarnych.

Już 26 i 27 września 2022 r. zawalczy o Kulinarny Puchar Polski, którego finał zostanie rozegrany podczas targów POLAGRA.

Chcesz zostać partnerem KPP? Masz pytania?

Sylwia Rogowicz